Social Media Sharing Snapshot
In partnership with UCLA's Fielding School of Public Health and support from the Institute of American Cultures

COVID-19 コロナウイルス կորոնավիրուս 코로나 바이러스 कोरोनावाइरस

MULTILINGUAL RESOURCE HUB

#translatecovid #UCLAAASC #UCLAFSPH


COVID-19 Vaccine

 ↓ 

واکسن کووید-19

پرسش‌های متداول (FAQ)

تاریخ به‌روزرسانی: 7/19/2021

گونه دلتا چیست؟ چه کسانی در بیشترین خطر ابتلا به کرونای گونه دلتا هستند؟

ویروس ها با کپی کردن خودشان، تولید مثل می کنند. هر کپی از نسخه اورجینال خود متفاوت است که به آن “جهش” می گویند. کرونای “گونه دلتا” جهشی از ویروسی است که باعث کویید 19 شده. این گونه از سایر نسخه های ویروس واگیر مسری‌تر است و همچنین ممکن است شدت بیماری آن نیز بیشتر باشد.

افرادی که واکسناسیون نشده اند، بسیار بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به کویید19 هستند.

آیا واکسن‌های کنونی در برابر گونه‌های جدید ویروس مؤثر هستند؟

شاید. بسیاری از متخصصان بر این باورند که واکسن‌های کووید-19 از شما در برابر برخی از این جهش‌ها محافظت می‌کنند. البته ممکن است که واکسن‌ها در برابر برخی جهش‌ها اثربخشی کمتری داشته باشند. مدت اثربخشی بعضی از واکسن‌ها، مانند واکسن سرخک، طولانی است. مصونیت بعضی از واکسن‌ها، مانند واکسن آنفولانزا، کوتاه‌تر است و باید مجدداً تزریق شوند. در مورد کووید-19 هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.

علی‌رغم این، دریافت واکسن فعلی بسیار مهم است. این همه‌گیری همچنان رو به گسترش است. هرچه تعداد دریافت‌کنندگان واکسن بیشتر باشد، سرعت مهار همه‌گیری افزایش می‌یابد.

چرا دریافت واکسن کووید-19 مهم است؟

دریافت این واکسن مانع ابتلای شما به کووید-19 می‌شود. واکسیناسیون همچنین به ریشه‌کنی سریع‌تر این همه‌گیری کمک می‌کند.
کووید-19 بیماری مسری و بسیار خطرناکی است و باعث مرگ تقریباً 350,000 نفر از مردم آمریکا در سال 2020 شده است. توجه کنید که تلفات آنفولانزای فصلی 2019 حدود 34,000 نفر بود. با دریافت واکسن می‌توانید خودتان و دیگران را در برابر کووید-19 مصون کنید.

عملکرد واکسن کووید-19 چگونه است؟

این واکسن به بدن شما کمک می‌کند که ویروس عامل بیماری کووید-19 را شناسایی کند. پس از شناسایی شدن ویروس در بدن، سیستم دفاعی بدن می‌تواند با آن مقابله کند.

اطلاعات بیشتری می‌خواهم. واکسن چگونه از شما در برابر ویروس محافظت می‌کند؟

بدن شما به طور طبیعی پادتن تولید می‌کند که وظیفه آن مبارزه با ویروس‌های مضری است که وارد بدن می‌شوند. البته، پادتن باید بداند با کدام ویروس‌ها مبارزه کند. ممکن است ویروس جدیدی وارد بدن شما شود و پادتن نتواند آن را شناسایی کند. در این صورت، ویروس می‌تواند پیش از آماده شدن بدن برای مقابله، به بدن حمله کند. واکسن به بدن می‌آموزد سریعاً ویروس مضر را شناسایی کند و پادتن‌های لازم برای مبارزه با آن را بسازد. هیچ‌یک از واکسن‌ها حاوی ویروس زنده نیستند و به همین دلیل نباید نگران ابتلا به کووید-19 باشید.

آیا باید دریافت واکسن کووید-19 دریافت کنم؟

توصیه می‌کنیم همه افراد واجد شرایط واکسن را دریافت کنند. همه افراد 12 سال به بالا می‌توانند واکسن را در ایالات متحده دریافت کنند. برای دریافت جدیدترین اطلاعات به طور مرتب با نهادهای بهداشتی محلی خود یا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریCDC) ) صحبت کنید.

البته، اگر باردار باشید، باید ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. همچنین، اگر به هریک از اجزای واکسن حساسیت شدید داشته‌اید، نباید واکسن دریافت کنید. اگر سابقه حساسیت دارید، یا این زمینه پرسشی دارید، با پزشکتان تماس بگیرید.

آیا واکسن کووید-19 بی‌خطر است؟

بله. اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) واکسن را فقط در صورتی تأیید می‌کند که بی‌خطر بودن و کارایی آن ثابت شده باشد. در فرایند تأیید هر واکسن جدید، دانشمندان آن را روی افراد بسیاری آزمایش می‌کنند تا از بی‌خطر بودن و کارایی آن مطمئن شوند.
بیش از 40,000 نفر از مردم آمریکا واکسن فایزر (Pfizer)، 30,000 نفر واکسن مدرنا (Moderna) و 39,000 نفر واکسن جانسون اند جانسونز جانسین (Johnson & Johnson’s Janssen) را دریافت کرده‌اند. این آزمایش‌ها بی‌خطر بودن و کارایی این واکسن‌ها را تأیید کرده‌اند. به همین دلیل، FDA واکسن‌های فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون را برای مصرف اضطراری تأیید کرده است. واکسن‌های بیشتری در مرحله تأیید قرار دارند و ممکن است در آینده عرضه شوند.

اگر واکسن به این سرعت تأیید شده باشد، چطور می‌توان از بی‌خطر بودن آن مطمئن شد؟

ایمنی و کارایی همه واکسن‌های جدید باید آزمایش شود. این قاعده حتی در مورد Operation Warp Speed که به فرایند آزمایش واکسن سرعت بخشید، صدق می‌کند. البته، با وجود سریع بودن فرایند آزمایش، همه مراحل عادی اثبات ایمنی واکسن طی شده است.
فرایند آزمایش واکسن سه مرحله اصلی دارد (کارآزمایی‌های بالینی مرحله 1، مرحله 2 و مرحله 3). در مرحله 1، پزشکان واکسن را روی داوطلبان آزمایش می‌کنند. در این مرحله اطلاعاتی درباره مقدار مؤثر واکسن و برآورد اولیه درباره ایمنی واکسن به دست می‌آید. در مرحله 1، به دلیل جدید بودن واکسن، فقط افراد اندکی واکسن را دریافت می‌کنند. اگر واکسن مشکلی از نظر ایمنی نداشته باشد، آزمایش‌های بعدی در مرحله 2 ادامه می‌یابد.
در مرحله 2، واکسن از نظر کارایی و عوارض جانبی احتمالی بررسی می‌شود. اگر واکسن بی‌خطر و مؤثر به نظر برسد، وارد مرحله 3 می‌شود.
در مرحله 3، واکسن روی بیش از 30,000 نفر آزمایش می‌شود تا اطلاعات دقیق‌تری درباره ایمنی و کارایی آن در افراد مختلف به دست آید.
معمولاً اجرای این سه مرحله سال‌ها زمان می‌برد. دلیل طولانی شدن این روند، تأمین بودجه برای آزمایش واکسن، گذراندن تشریفات اداری و استخدام داوطلبان است. Warp Speed با تأمین بودجه و تسریع مراحل اداری، به اجرای این طرح پژوهشی سرعت بخشید. بنابراین، واکسن‌های کووید-19 طی سه مرحله آزمایش شده‌اند و ایمنی و اثربخشی آنها ثابت شده است.

چه زمانی می‌توانم واکسن خود را دریافت کنم؟ واکسن را چگونه باید دریافت کنم؟

در هر ایالت، کانتی و شهر، روال خاصی برای واکسیناسیون اجرا می‌شود. اطلاعات بیشتر را می‌توانید از پزشک، کارفرما یا اداره بهداشت محل خود دریافت کنید. برای یافتن اداره بهداشت محل خود به وب‌سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری مراجعه کنید.

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/index.html

شایعات و گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره واکسن وجود دارد. اطلاعات درست و دقیق را از کجا باید کسب کنم؟

بهترین منبع اطلاعات دقیق، پزشک شما یا وب‌سایت نهادهای بهداشتی ایالات متحده مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یا ادارات بهداشت ایالت یا کانتی است.

آیا دریافت واکسن باعث ابتلا به کووید-19 می‌شود؟

خیر. واکسن‌های موردتأیید FDA سبب ابتلا به کروناویروس (معروف به SARS-CoV2) نمی‌شوند، زیرا حاوی ویروس زنده‌ای نیستند که همان عامل پدید‌آورنده کووید-19 است.

آیا تزریق واکسن برای کاشت ریزتراشه در بدن انجام می‌گیرد؟ آیا دریافت واکسن سبب سقط جنین یا ناباروری می‌شود؟ آیا واکسن DNA من را تغییر می‌دهد؟

خیر. این بحث‌ها واقعیت ندارد.

عوارض جانبی شایع واکسن کووید-19 چیست؟

واکسن‌های مجاز ممکن است سبب بروز برخی عوارض جانبی در بعضی از افراد شود. این وضعیت طبیعی است. عوارض جانبی شایع:

 • درد در محل تزریق، و همچنین درد در دیگر مفاصل و ماهیچه‌ها
 • خستگی
 • تب خفیف
 • سردرد
 • لرز
 • حالت تهوع
 • درد عضلانی

این عوارض جانبی خفیف هستند، ولی اغلب پس از تزریق واکسن دوم شدت می‌گیرند. بیشتر عوارض جانبی پس از 1-2 روز از بین می‌روند. اگر علائم شما بدتر شد یا پس از چند روز از بین نرفت، با پزشک خود صحبت کنید.
این احتمال وجود دارد که به واکسن حساسیت داشته باشید. اگر سابقه حساسیت دارید، پیش از دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنید.

اگر قبلاً دچار کووید-19 شده باشم، باز هم باید واکسن دریافت کنم؟

بله. پزشکان دریافت واکسن را حتی به افراد دارای سابقه ابتلا به کووید-19 توصیه می‌کنند. طبق برخی گزارش‌ها، بعضی از افرادی که قبلاً به کووید-19 مبتلا شده بودند، دوباره دچار کووید-19 شده‌اند.

آیا واکسن‌های کنونی در برابر گونه‌های جدید ویروس مؤثر هستند؟

شاید. بسیاری از متخصصان بر این باورند که واکسن‌های کووید-19 از شما در برابر برخی از این سویه‌های جدید محافظت می‌کنند. البته ممکن است که واکسن‌ها در برابر برخی سویه‌ها اثربخشی کمتری داشته باشند. مدت اثربخشی بعضی از واکسن‌ها، مانند واکسن سرخک، طولانی است. مصونیت بعضی از واکسن‌ها، مانند واکسن آنفولانزا، کوتاه‌تر است و باید مجدداً تزریق شوند. در مورد کووید-19 هنوز اطلاعات دقیقی در دست نیست.

علی‌رغم این، دریافت واکسن فعلی بسیار مهم است. این همه‌گیری همچنان رو به گسترش است. هرچه تعداد دریافت‌کنندگان واکسن بیشتر باشد، سرعت مهار همه‌گیری افزایش می‌یابد.

این واکسن چقدر مؤثر است؟

اثربخشی واکسن تولیدی مدرنا و فایزر در پیشگیری از ابتلا به کووید-19 حدود 95% است. یعنی اگر واکسن دریافت کنید، احتمال ابتلای شما به کووید-19 در مقایسه با افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند، حدود 95% کمتر خواهد بود. اثربخشی واکسن جانسون اند جانسون %60 است که باز هم بسیار خوب است. از لحاظ مقایسه، اثربخشی واکسن آنفلوانزا (فلو) معمولاً %60-40 است.

احتمال اندکی برای ابتلا به کووید-19 حتی پس از دریافت واکسن نیز وجود دارد. اما باید این واکسن را دریافت کنید، زیرا این کار احتمال بستری شدن در بیمارستان یا مرگ ناشی از کووید-19 را بسیار کاهش می‌دهد. باید همچنان طبق آخرین دستورالعمل‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) به پوشیدن ماسک، شستشوی مکرر دست و رعایت فاصله فیزیکی ادامه دهید.

آیا کودکان (افراد زیر 12 سال) می‌توانند واکسن را دریافت کنند؟

در حال حاضر دانشمندان در حال تحقیق درباره اثربخشی و ایمنی واکسن برای کودکان کم سن و سال هستند. برای آگاهی از جدیدترین اطلاعات، به طور مرتب با نهاد بهداشتی محلی خود یا مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) صحبت
کنید.

چه واکسن‌هایی در ایالات متحده موجود است؟

در حال حاضر، سه واکسن کووید-19 در ایالات متحده وجود دارد که توسط Pfizer BioNTech، Moderna و Johnson & Johnson/Janssen ساخته شده است.

اکنون که واکسینه شده‌ام، انجام چه کارهایی ایمن است؟

2 هفته پس از دریافت آخرین واکسن خود «کاملاً واکسینه‌شده» محسوب می‌شوید. در رابطه با واکسن‌های مدرنا و فایزر، 2 هفته پس از دریافت دوز دوم، کاملاً واکسینه می‌شوید. در رابطه با واکسن جانسون اند جانسون، 2 هفته پس از اولین (و تنها) تزریق واکسینه می‌شوید.

اگر کاملاً واکسینه شده باشید، می‌توانید کارهایی از قبیل موارد زیر را انجام دهید:

 • در محیط بسته به همراه چند فرد کاملاً واکسینه‌شده دیگر حضور داشته باشید. می‌توانید کمتر از 6 فوت (2 متر) با آنها فاصله داشته باشید. لازم نیست ماسک بزنید.
 • در محیط بسته همراه با افراد واکسینه‌نشده از خانوار دیگری حضور داشته باشید. می‌توانید کمتر از 6 فوت با آنها فاصله داشته باشید و از ماسک استفاده نکنید. مورد استثنا زمانی است که آن دسته از افراد دچار مشکلات سلامتی باشند که ابتلای آنها به کووید-19 بتواند منجر به وخیم شدن وضعیت سلامتشان شود. در این صورت، حتی اگر قبلاً واکسینه شده‌اید باید از ماسک استفاده کنید و فاصله‌گذاری فیزیکی را برای ایمن نگه داشتن این افراد رعایت کنید.
 • بدون استفاده از ماسک در فضای باز قرار بگیرید، مگر اینکه خیلی شلوغ باشد. اگر شلوغ است، لطفاً ماسک بزنید و سعی کنید 6 فوت از دیگران فاصله داشته باشید.

حتی اگر واکسن زده‌اید، باید از حضور در جمع گروه‌های زیادی از افراد، به خصوص در فضای بسته، اجتناب کنید.

برای اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه کنید:
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/fully-vaccinated.html

اثرات طولانی‌مدت ویروس کووید-19 چیست؟

کووید-19 حتی بعد از بهبودی شما می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. این مشکلات طولانی‌مدت عبارتند از:

 • خستگی
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • سرفه
 • درد مفصل
 • درد قفسه سینه
 • مشکل در حافظه، تمرکز یا خواب
 • درد عضلانی یا سردرد
 • ضربان قلب سریع یا تند
 • از دست دادن حس بویایی یا چشایی
 • افسردگی یا اضطراب
 • تب
 • سرگیجه هنگام ایستادن

علائم طولانی‌مدت شایع نیستند، اما می‌توانند حتی افراد سالم و افرادی را تحت تأثیر قرار دهند که به کووید-19 خفیف یا بدون علائم مبتلا بودند. جلوگیری از این خطر دلیل مهمی برای انجام واکسیناسیون است.

چه کسانی تحت آزمایشات بالینی قرار گرفتند؟

آزمایشات بالینی کووید-19 از افرادی از تمامی نژادها و پیشینه‌های قومی به عمل آمده است و مشخص شد که واکسن‌ها برای افراد از تمام پیشینه‌ها ایمن و مؤثر هستند.

پاسخ پرسش‌های مربوط به واکسن را از کجا دریافت کنم؟

می‌توانید به وب‌سایت CDC به نشانی زیر مراجعه کنید:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/8-things.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/facts.html

فارسی (Farsi) Videos by TranslateCovid.org

استفاده از ماسک -
PlayPlay
زبان فارسی
PlayPlay
فاصله اجتماعی
PlayPlay
previous arrow
next arrow
 
استفاده از ماسک -
زبان فارسی
فاصله اجتماعی
previous arrow
next arrow